Okul

Deniz Turizmi Nerelerde Yapılır

Turizm denilince akla ilk olarak deniz turizmi gelir. Özellikle yaz aylarında turistler sıklıkla deniz kenarlarını tercih ederler. Deniz, kum ve güneş üçlüsü ideal ir tatilde olması gereken 3 şey olarak sıralanır. 3 tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye de deniz turizmi yapılan birçok yer vardır. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde deniz turizmi hayli ilgi görmektedir.

1-Antalya: Deniz turizmi denilince hiç şüphesiz akla Antalya gelir. En çok tercih edilen ilçeler Alanya ve Kemerdir. Yazın en fazla turisti ağırlayan bu şehirde konaklama ve aktivite hizmetleri de oldukça güzeldir.

2-Muğla: Özellikle Fethiye, Marmaris, Dalaman ve Bodrum ilçeleri yaz turizmini oldukça hareketli geçirir. Bodrum’da bulunan hava alanı da turistlerin bölgeye ulaşımını kolaylaştırır.

3- İzmir: Egenin incisi İzmir de özelikle Çeşme ilçesiyle turistleri kendisine çekmektedir. Yılın büyük bölümünde sıcaklık seviyesi oldukça yüksek olması tercih edilmesinde etkendir.

4- Aydın: Aydın özellikle Didim ve Kuşadası ilçeleriyle turizmde bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

5-Balıkesir: Ayvalık ilçesi harika deniziyle Ege bölgesinde çok tercih edilen yaz turizmi merkezlerindendir.
Ülkemiz deniz turizmi söz konusu olduğunda çok değerli bölgelere sahiptir. Bu nedenle amaç dinlenmek ve yüzmek ise; yurt dışı çok fazla tercih edilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu