Güvenilir İnsanın Özellikleri

Güvenilir insan toplumda ihtiyaç duyulan insan çeşididir. Birbirlerine güvenen insanlar sözünde durur ve emanete sahip çıkar. Kimsenin malına mülküne zeval gelmesine ihtiyaç duymaz. Günümüzde güvenilir insan bulmak haylice zor olmaktadır. Güven karşılıklı şekillerde olur insanlar duygularını bu yönde gösterilir.

En başta sözünün eri olmalıdır. Kimseye zarar vermemeli ve doğru yoldan ayırmamalıdır. Emanet edilen herhangi bir şeyi korumakla yükümlü olarak kollar. Emanete ihanet kitabında yazmaz. Para, mal, mülk, namus ve daha bir çok konuda saygısızlık yapmaz. Emanete sahip çıkmış kimsenin ekmeği ile oynamamış bu sayede saygınlık kazanmış kişidir. Eşitlik ve adalet konusunda terazi gibi olup başkalarının istekleri üzerine hareket etmez. Toplum içinde değerli kişiliğe sahip olarak insanlara yol gösteren ve yardımcı olandır. Güvenilir insan herkes tarafından sevilen ve sayılan insanlardan da olur.

Günümüzde güvenilir insanları bulmak haylice zordur. Onlarla iş yapmak takdir edilir ve bizimde güvenirliliğimiz ön plana çıkar. İnsanların saygısını bu sayede kazandığımız gibi işlerimizde de önmeli artışlar görülür. İnsanlar bize borç verdiği zaman sözümüzün eri olduğumuzu bilerek bu konuda hiçbir sıkıntı yaşamayız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz