Okul

Denizciler, Pusula Dışında Hangi Yöntemleri Kullanarak Yönlerini Bulabilirler

Geçmişten günümüze kadar çeşitli yön bulma yöntemleri keşfedilerek kullanılmıştır. Bilim ve teknik gelişmesi yön bulmada uydu sistemlerinden yararlanmamızı sağladı. Günümüzde yön bulmakta hiçbir şekilde sıkıntı çekmemekteyiz. Eskiden denizcilerin kullandığı yöntemler deneme yanılma yöntemi ile bulunmuştur. Pusula dışında başka doğal yöntemler kullanarak yönlerini bulmuşlardır. Denizlerde kullanılan yön bulma yöntemleri eski ve tam kesinlik göstermemektedir.

Denizciler pusula dışında kullandığı üç yöntem haritalar, gün doğumu ve batımı ve yıldızlardır. Pusuların kullanımı ile denizcilik faaliyetleri çok daha hızlı gelişme göstermiştir. Yön bulma yöntemleri ile denizciler gidecekleri yönü her zaman bilerek ticarete başlamışlardır.

Kutup yıldızı ile kullanılan yön bulma yöntemi sadece Kuzey Yarım Kürede geçerlidir. Kutup yıldızı kuzeyde göründüğünden güney yarım kürede olan biri bu yöntemi kullanarak yönünü bulamaz. Haritalar ile yön bulmak için ada veya benzeri kıtalara rast gelmeleri gerekmektedir. Etrafı sadece deniz ise yön bulamazlar. Gün doğumu ve batımına güneşin doğduğu ve battığı yönü görerek yönümüzü bulmamız mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu