Okul

Denizi Kirleten Etmenler

Dünyamızın büyük kısmı suyla kaplı olduğundan dolayı temizliğinden de biz sorumluyuz. Suyu hayatın her alanında kullanarak faydalanmaktayız. Denizlerle kaplı ülkeler olduğu gibi önemli ticaret yolları haline gelmiştir. Denizler ulaşım alanında yolcuların taşınmasında da etkilidir. Deniz yolculuklarında denizlerin sahipsiz görülerek çöplerin atılmaması gerekir.

Denizlerin bir çok alanda kirlendiğini görebiliriz. Çevreye atılan çöpler, gemilerden bırakılan atıklar, alt yapı sistemlerinin doğrudan denizlere bağlanması, fabrika atıkları hepsi denizlerin kirlenmesine neden olur. Evdeki atıklar gibi sanayileşme atıkları tek yerde toplanarak denizlere salınmaktadır. Boşaltılan bütün atıklar kirliliği oluşturarak deniz yaşamında olan canlıları doğrudan etkilemektedir.

Denizler en çok kirlilik alan yerlerdir. Şehir alanlarından uçuşan pislikler denizlere karışarak yerlere zarar vermektedir. Direk denizlere karışan kanalizasyon atıkları denizin yapısını bozarak kötü kokulara neden olur. Gemilerin karaya oturması ve deniz kazalarından dolayı kimyasal atıkların denizlere karışmamalıdır. Denizlerin kirlenmesi canlıların yaşamını doğrudan etkiler. Canlıların yok olması ekosistemin zarar görerek olumsuz etkilenmelerine de neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu