Okul

Denizlerde Balıkların Azalmasına Neden Olan Etkenler

Geçmişten günümüze doğru denizde yaşayan balıkların sayısı oldukça hızlı bir şekilde azalma göstermiştir. Denizler onların yuvası olduğu için yaşamlarını devam ettiremez hale gelmesi kaçınılmaz bir hal aldığından dolayı yaşamlarını kaybediyorlar. Sayıları her geçen gün azalıp nesilleri tükenecek hale geliyor.

Sanayi sektörünün gelişmesi ile birlikte atıkları akarsulara ve denize bırakmaları büyük kirliliğe sebep olmaktadır. Zamanla kirlilik derecesinin artmasıyla birlikte deniz canlıların büyük oranda etkilenmektedir. Özellikle deniz taşımacılığında petrol yüklü eski gemiler fırtınalı havalara dayanamayıp karaya çarpmalarında oluşan çatlaklardan petrol denize sızmaktadır. Balıkların sahip olduğu doğal yaşamlarını etkilediğinden dolayı ölümlerine sebep olur. Deniz kenarına tonlarca ölü balıklar vurmaktadır.

Bilinçsiz avlanma balıkların nesillerinin devamını etkilemekte. Mevsimi olmadığı ve avlanma sezonu açılmadığı zamanlarda kaçak avcılar tarafından yapılan avlanmalar tehlikeye işaret ediyor. Balıkların henüz yavru iken yakalanması onların yumurtlayıp çoğalmasını önlemektedir.

Balıkların azalmasını önlemek için deniz kirliliğinin önüne geçilmeli. Kaçak balık avcılığı yapan varsa sahil güvenliğe haberdar etmeli. Küçük balıkların alınmayı avcıların avlanmasını bir nevi olsa önlemek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu