Okul

Deprem Sonrası Neler Yapmalıyız

Deprem sonrası oldukça dikkatli olunması gerekiyor. Yıkımın ve hasarın boyutu bilinmediğinden dolayı kendimize zarar verebiliriz. Önceden bilinçlenerek deprem sonrasında tam olarak nelere dikkat etmemiz gerektiğini biliriz. Sakin olmalı ve çevremize dikkat etmeliyiz.

Evdeki gaz, su, elektrik düğmelerini kapatarak olası kazaların önüne geçmeliyiz. Deprem sonrasında hasar görüp görmediğini bilmediğimizden dolayı çakmak yakmamalı, elektrik akımının geçtiği noktalara değmemeliyiz. Evden çıkarken hepsini kapatarak öyle çıkış yapmamız gerekir.

Pilli el feneri kullanmalı, çıplak ayakla evden çıkmamalıyız. Evden çıkarken kesinlikle asansör kullanmamalıyız. Herhangi bir yıkım olması durumunda rehin kalabiliriz. Merdivenlerin güvende olup olmadığını kontrol ederek öyle hareket etmemiz gerekmektedir. Deprem çantası o sırada hayat kurtaracağından dolayı yetkililer bize ne yapmamız gerektiğini bildirecektir. Böyle bir duyuru olmadığı takdirde sarsıntı geçtikten sonra geniş bir alana doğru gitmeliyiz.

Bütün depremler yıkıcı olmayabilir. Artçı deprem denilen küçük sarsıntılarda hasar olmaz. Bu sayede evimize yaşamımızı sürdürebilmemiz mümkün. Büyük depremlerde evimiz yıkılabilir, ciddi hasarlar görebilir. Yetkili görevliler tarafından yönlendirmeleri takip ederek bunları öğrenmeliyiz. Depremle ilgili haberleri Bunlar; Kandilli Rasathanesi, Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Valilik, Kaymakamlık, Emniyet Müdürlüğü, Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğünden alabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu