Sorular Cevaplar

Depremden Sonra Akut Ne Yapar

Depremden Sonra Akut Görevi, Akut Deprem Zamanında Ne Yapar denmemelidir arama kurtarma çalışmalarına katılarak insanları enkaz altından çıkartarak onlara hayat vermektedir.

Deprem en şiddetli doğal felaketlerden birisi olup yer kabuğunun altında gazların sıkışması sonucunda meydana gelmektedir. Yer kabuğunda oluşan çatlaklardan yukarıya doğru devasal bir kuvvetle yukarıya çıkarken çevresini derinden sarsmaktadır. Deprem olması ile birlikte Arama Kurtarma Ekibi (AKUT) görevlerini bildireceğiz.

Kamu yararına çalışan gönüllülük ile kurulmuş olan derneklerden birisidir. Görev olarak arama kurtarma ekibi adını alması dağcıların kaybolması ve kaza geçirenlere yardım etmesi ile oluşmuştur. Deprem zamanında AKUT üyeleri bölgeye gelerek kurtarma çabalarında bulunmaktadır. İnsanları enkaz altından çıkartarak onları güvenli bir yere yerleşimlerini sağlar. Çalışmaları ile birlikte örnek kuruluşlardan birisi olup hizmetlerine devam etmektedir.

Kuruluşu 1995 yılında Ali Nasuh Mahruki tarafından olup dağcıların bir araya gelmesiyle oluşmuştur. İlk kurtarma çalışması Uludağ Keşiştepe’de arama kurtarma operasyonuna dahil olunması ile olmuştur. Soğuk ve kar yağışı olduğu bir dönemde mahsur kalan kişiler sağ salim kurtarılmıştır.

akut

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu