Okul

Depremin Zararlarını Artıran İnsan Faaliyetleri

Deprem en yıkıcı doğal afetlerden biri olduğu halde, insanlardan kaynaklı sebeplerden dolayı can ve mal kaybına yol açmaktadır. Depremin verdiği can ve mal kayıpları en aza indirilebilir. Bilinçli şekilde hareket edilmesi felaketin kısmen de olsa önüne geçebilir.

– Fay hatları üzerine yapılan evler mal ve can kayıplarına yol açmaktadır. Fay hatlarının olduğu bölgelerde binalar inşa edilmemelidir.

– İnşaatlarda kullanılan malzemeler depreme dayanıklı olmalıdır. Dayanıksız malzeme depremden kolayca etkilenerek zarar görmesine yol açar. Kullanılacak teknoloji ileri seviye de olmalıdır. Deprem de sarsılmaların en az seviye de etkileyen türden binalar yapılmalıdır.

– Riskli bölgelerde yüksek katlı binaların yapılmasına izin verilmemeli. Riskli bölgelerde çok katlı binalar depremden çok daha fazla etkilenir.

– Depremden korunma konusunda halkın aydınlatılması gerekir. Evdeki eşyalar sabitlenerek kazaların önüne geçilmeli.

– Depreme karşı insanlar bilinçlendirilmelidir. Tehlikelere karşı insanlar hazırlıklı olursa depremden sonra kendilerini güvene alabilirler.

– Bitişik binalardan dolayı birbirlerini olumsuz şekilde etkiler. Binalar birbirlerinden ayrı yapılması gerekmektedir.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı depremlerin etkisi can ve mal kaybına yol açmaktadır. Boş bir yerde depremin etkisi can kaybına yol açmazken, insanlardan kaynaklı hatalardan dolayı yaşanmaktadır. Bunların önlenmesi için insanlar çok daha dikkatli olmalıdırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu