Okul

Sesi En İyi Soğuran Maddeler Nelerdir

Maddelerin bir kısmı sesi iletir, sesi yansıtır ve bir kısmı da sesi emer. Sesin karşılaştığı engeller tarafından emilmesi sonucunda soğurulma gerçekleşir. Sesin soğurulmasının sebebi nesneler tarafından emilmesidir. Ses yalıtım malzemeleri olarakta sesi soğuran maddeler kullanılmaktadır. Boş bir odada konuştuğumuzda sesin yankı yapması, eşyalı odada az yankı yapmasına şahit olmuşuzdur. Sesi engel tarafından tutularak yansımasını önlenmesine sesin soğurulması denir.

Örneğin sinema salonunda yüksek sesle film izlerken, yan salonda bulunan kişilerin sesini duymayız. Ses yalıtım malzemeleri sesi içeri de hapsederek soğurulmasını sağlar. Kar yağdığı zaman etrafımızın sessiz olmasının sebebi de sesin kar tarafından soğurulmasıdır. İçinde bulunan boşluklar ses emilimini gerçekleştirerek sesin gücünü azaltır.

Sesi soğuran maddelere örnekler
Bir odada birçok eşya bulunabilir bazıları sesi soğurarak azaltırken, bazıları sesi yansıtabilir. Boş odada sesimiz yankılanarak bize tekrar geriye ulaşır. Duvarlar sesi yansıttığından dolayı tekrar bize ulaşır. Sesi soğuran maddelerin arasında boşluklar vardır.

Pamuk
Sünger
Yün
Kumaş
Halı
Keçe
Cam yünü
Bez
Kağıt havlu
Perde

Bir Yorum

 1. sesi en iyi soğuran maddelerin özellikleri gözenekli ve boşluklu yapıda olmasıdır bunlara en iyi örnekler
  çift cam
  elyaf
  yün
  kumaş
  keçe
  Pamuk
  sünger

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu