Okul

Descartes Matematik Alanında Yaptığı Çalışmaları Katkıları

Rene Descartes, yazar olmasının yanı sıra Fransız bir matematikçidir. Özellikle 17. yüzyılda etkili olan Descarets, matematik alanının dışında fizik, geometri ve felsefe konularında da birçok teori ve çalışma yapmıştır. Descartes, felsefe ve bilim arasındaki ilişkiyi kullanarak aklın araç olarak kullanılmasını sağladı. Rene Descartes, fizik alanında optik kurallarını irdeleyen önemli çalışmalar yapsa da özellikle matematik alanında yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettirmiştir.

Descartes’in çalışmalarını yaptığı dönem Avrupa’nın birçok alanda ilerleme kaydettiği dönem olduğundan teknik olarak ilerlemek için daha çok Rene Descartes’in matematiksel verilerinden faydalanılmıştır. Rene Descartes’in matematik alanında yaptığı önemli çalışmaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Kartezyen sistemi üzerine yaptığı çalışmalar, analitik geometrinin teknik olarak ilerlemesine katkı sağlamıştır. La Geometrie adlı eserle Descartes, matematiksel alanda çok önemli çözümlemeler üretmiş; x, y, z gibi matematiksel denklemler ve a, b, c gibi bilinmeyen denklemler kavramını kullanmıştır.

Ayrıca kullandığı bu denklemlerle eğrileri, denklemlerine göre özel olarak sınıflandırmıştır. Özellikler matematik ve geometri alanında birçok sentezin geliştirilmesinde öncü olmuştur. Ayrıca Descartes, yaptıklarıyla akılcılık kavramının doğup gelişmesine katkı sağlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu