Okul

Destanın Oluşum Aşamaları Nelerdir

Destanların oluşumu üç aşamada gerçekleşir. Destan adını taşıması için bunların doğuşu, yayılması ve derleme yapılması gerekmektedir. Bunlar sağlandığı sürece destanların varlığını olduğu gibi yayılmaya devam eder.

Destan milletlerin tarihi, sosyal hayatlarına ışık tutan edebi eserlerdir. Bunlar doğaüstü ve gerçekçi olabilir. Yaşanan olaylar ele alınarak çeşitli şekillerde anlatımları vardır.

Doğuş Aşaması: Destanların ortaya çıkışını sağlar. Yaşanılan olayların ilk ağızdan çıkarak başkalarına anlatılmasıdır. Kaynak olarak bilinip bu süreçten sonra destan varlığını korumuş olur.

Yayılma Safhası: Destanların doğruluğu ve konusu ele alınarak insanları etkileyerek dilden dile dolaşmasıdır. Nesilden nesle aktarılarak destanlar milyonlarca kişiye aktarılmasını sağlar.

Derleme Aşaması: Nesilden nesle aktarılarak insanlar arasında derlemeler yapılıp eser haline dönüştürülmektedir. Değiştirilmesinde etkisi olan kişiler pek bilinmez. Derlenerek günümüze çeşitli değişikliklere uğramış şekilde iletilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu