Okul

Deste ve Düzine ile Satılan Ürünler Nelerdir

Deste ve düzine sayı olarak birbirine göre farklılık gösterir. Deste aynı cins 10 tane cismin oluşturduğu topluluğa denir. Düzine aynı cins 12 tane cismin oluşturduğu topluluktur. Deste ile düzine arasındaki fark birinin 10 taneden diğerinin 12 taneden oluşmasıdır. Deste ve düzine günlük hayatımızın çeşitli alanlarında kullanılmakta.

Ambalaj sanayisinde genellikle ürünler deste ve düzine haline getirilerek satışı yapılmakta. Paketlenerek ürünlerin toplu ticareti yapılmakta. Marketten aldığımız kalem seti deste ya da düzineye sahiptir. Aldığımız yiyecek içecek ürünleri de aynı şekilde olmakta. Örneğin bisküvi paket halinde satılır ancak içinde 12 tane bisküvi çıkar. Örneğin sütler düzine halinde 12’şerli paketler halinde markete gelerek raflara yerleştirilir. Ürünlerin tek tek taşınması ve paketlenmesi yerine toplu olarak satışları gerçekleştirilir. Aldığınız ürünler genellikle 10 – 12 rakama denk getirilmektedir.

Kırtasiye gittiğiniz zaman kalem setleri, boya kalemleri, kuru boyalar, sulu boyalar, mandallar, piller deste ve düzine halinde paketlenerek satışa sunulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu