Okul

Ağızın Gerçekleştirdiği Sindirim Türü

Sindirim fiziksel ve kimyasal olarak ikiye ayrılır. Fiziksel sindirim öğünlerin küçük parçalanmasını sağlar. Tükürükle beraber dişlerimiz, dilimizin yardımıyla birlikte parçalanır. Tükürükte bulunan enzimlerle birlikte midemize doğru yolculuk yapar. Yemek borusundan geçerek doğrudan midemize ulaşmaktadır. Sindirim canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan işlemlerdir.

Fiziksel (Mekanik) sindirim: Enzim ve kimyasal olmadan fiziksel olarak dişlerimiz yardımıyla besinlerin parçalanarak küçük hale getirilmesidir. Dil, diş, çenemizin hareketi sonucunda lokmalar küçük parçalar haline gelir. Kimyasal sindirime hazır hale getirilerek midemize ve bağırsaklarımızda sindirilir.

Sindirim ağızda başlayarak yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsağa ulaşır. Sindirim sistemi bu şekilde gerçekleşerek besinler vücudumuza dağılır.

Kimyasal sindirim: Küçük parçacıklar halinde midemize ulaşan besinler burada enzimler yardımıyla kimyasal sindirime uğrar. En küçük yapı taşına gelerek ince bağırsak ve midemiz tarafından emilerek tüm vücudumuza dağılır. Yediğimiz besinlerin içindeki mineral, protein, karbonhidrat, yağlar emilerek kan yoluyla vücudumuza dağılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu