Sorular Cevaplar

Destek ve Hareket Sisteminin Görevleri Nelerdir

Vücudumuza şeklini veren ve organlarımızı dışarıdan gelebilecek olan fizikse hasara karşı koruyan sistem destek ve hareket sistemidir. Günlük olarak yürümek, oturmak, kalkmak gibi faaliyetlerin bütünü sistemimiz tarafından sağlanır. Yaşamsal ihtiyaçlarımızda önemli görev üstlenmektedir.

Canlılarda destek ve hareket sistemi kemik, eklem ve kaslardan oluşur. Birbirleri ile etkileşime girerek bir bütün haline gelirler. İskelet sistemimizi meydana getirir, vücudumuzu hareket ettirebilmemiz için gerekli kas sistemi ile tamamlanır. Kemiklerimiz sert olduğu gibi vücudumuzu taşıyabilecek kadar güçlüdürler. Yassı kemikler kafatası, göğüs kafesi, kalça kemiğinde bulunur. Uzun kemikler kol ve bacaklardadır. Kısa kemikler el, ayak ve bileklerde bulunan küçük kemiklerdir.

İskelet sistemi kemiklerin bir araya gelmesi sonucunda tamamlanır. Vücudumuzun dik durmasını sağlar, hareket sistemimizi oluşturur, vücudumuza destek verir. Kemiklerde kas, et ve yağlar sayesinde vücudumuz hareket ettirebiliriz. Hayati önem taşıyan organlarımızı örterek dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı koruma sağlamaktadırlar. Oturduğumuzda veya kalktığımızda iç organlarımıza herhangi zarar gelmeyecek şekilde destek sistemini oluşturmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu