Okul

Ulusal Egemenlik ve Bağımsızlık Sembollerimiz Nelerdir

Ulusların kendi bağımsızlığını ifade eden sembolleri vardır. Bunlar ülkelerin bağımsızlığını ve kendi topraklarında olduğunu gösteren değerlerden oluşur. Aralarında en önemlisi bayrak gelir. Savaşlar bayrakların inmemesi ve yeni yerlere dikilmesi ile bağımsızlıklarını gösterirler. Her ülkeye ait bayrak, milli marş, para birimi, anayasası ve kendilerine özgü başkanlık forsları olmaktadır.

Bayrak en belirgin ve gösterişli olan bağımsızlık sembolüdür. Bayrağın dalgalandığı yerlerde insanlar kendilerini huzurlu ve mutlu hissederler. Bağımsızlık sembolleri halkın geçmişini ve tarihini yansıtır.

Ulusların kendi geçmişlerini anlatan marşları vardır. Bunlar çok önceki dönemlerde yazılmış olup günümüze kadar taşınmışlardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin milli marşı İstiklal Marşı olarak Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınmıştır. Ülkemiz var olduğu sürece bağımsızlık sembolleri bizim bağımsızlığımızın garantisi olacaktır.

Para ülkelerin kendine özgü para birimidir. Ekonomik bağımsızlıklarını gösteren ve anlatan değerlere bu sayede sahiplerdir.

Anayasa ülkelerin kendilerine özgü şekilde biçimlendirilmiştir.

Cumhurbaşkanlığı forsu ülkemizin bağımsızlığını gösteren ve anlatan 16 büyük Türk devletinin temsil eden simgelerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu