Okul

Devletin Vatandaşa Sunduğu Hizmetler Nelerdir

Kamu kurumları aracılığıyla devletin vatandaşa sunduğu bazı hizmetler bulunur. Bunlar her ülkede farklı olmakla beraber özellikleri her yerde aynıdır. Özel olarak para vererek aldığınız bir hizmetle kamu kurumundan aldığınız hizmet tamamen farklıdır. Hizmetin devlet eliyle kamu kurumları aracılığıyla sunduğu hizmetlerle özel sektörün verdiği hizmet arasındaki temel fark devletin verdiği hizmetlerin vatandaşlara ücretsiz olarak sunulmasıdır. Özel sektörden aldığınız hizmet ise kısmen veya tamamen ücretlidir.

Devletin vatandaşa sunduğu hizmetler çeşitli sektörlerde değişiklik gösterir. Bu hizmetler çeşitli olmakla birlikte Aynı özellikleri taşır. Örneğin eğitim ilkokuldan üniversiteye kadar ücretsiz olarak verilen bir hizmettir. Bunun yanında sağlık hizmeti Türkiye’de devlet hastaneleri tarafından karşılanır. Güvenlik ve adalet hizmeti de devletin vatandaşa sunduğu en temel hizmet sınıflarını oluşturur. Devlet sınıflandırmasında devletin vatandaşa verdiği hizmetlere ve bu çeşitliliğe göre devletler kendi içinde ayrılır. Örneğin geniş bir yelpazede hizmet veren devlet sosyal devlettir. Sosyal devlet anlayışı çerçevesinden eğitim, sağlık, kültür hizmetinin yanı sıra vatandaşlara ayrıca bazı yardımlarda edilir.

Hizmet Anlayışına Göre Devletler

Verdiği hizmetlerin sınırına göre devletler polis devlet, jandarma devlet, sosyal devlet ve jandarma devlet olarak ayrılır. Jandarma devlet yalnızca gerekli hizmetleri sunar. Bu hizmetler adalet, güvenlik ve askeri hizmetlerdir. Sosyal devlet anlayışında daha geniş bir hizmet sunumu görülür. Refah devlet anlayışında ise vatandaşların refahını artırmaya yönelik hizmet sunulur. Devletin vatandaşa sunduğu hizmetler her vatandaş için eşit ölçüde değildir. Bu hizmetlerden yararlanma zorunluluğu bulunmaz.

Devletin sunduğu hizmetlerin bir kısmı tamamen ücretsizdir. Ayrıca devletin verdiği hizmetin ücretsiz olması asıldır. Bir kısmı da kısmen ücretli olabilir. Örneğin eğitim devlet tarafından üniversiteye kadar ücretsiz olarak verilirken devlet üniversitelerinde okumak için belirli bir miktar harç vermek buna örnek gösterilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu