Okul

Dil ile ilgili Atasözleri

Atalarımız tarihte dilimiz ile söylediği sözler insanlara ders ve nasihat verecek şekilde olmuştur. Dilimizi kullanarak başımıza gelebilecekler ve yapabileceklerimizi gösterir.

Dilin kemiği yok
Dilimizin kemiği olmadığından dolayı ne söyleyeceği belli olmaz. İster istemez ağzımızdan bir çok söz çıkabilir. Söylediklerimizi daha sonradan inkar etmemiz anlamsız olacaktır.

Baş dille tartılır
Kişilerin aklı ve becerileri doğrultusunda aslında diliyle tartıldığının göstergesi olmaktadır. Günlük konuşma dilimiz ile tutarlı ve yerli yerinde olması gerekmektedir.

Bülbülün çektiği dil belasıdır
Kargaların kafeste olmamasının nedeni dilidir. Bülbüllerin ötmesi dillerinden dolayı başına gelendir. İnsanlarda da konuştuklarından dolayı belli bir sınırlandırma getirilir. Hesap etmeden sarf edilecek sözler başımıza iş açabilir.

Tatlı ye, tatlı söyle
Kırıcı konuşmak yerine güzel konuşarak insanları hayal kırıklığına uğratmamak gerekir. Karşımızdakini sevmeli ve saymalıyız.

Dilim seni dili dilim dileyim, başıma geleni senden bileyim
İnsanların başına gelen sıkıntı ve felaketlerinin sebebi dillerinden dolayıdır. Dillerinin tutamayan ve yerli yersiz konuşan kişiler daha sonra bela ve pişmanlık duyarlar.

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır

İnsanlara sert ve kırıcı konuşarak bir şeyler yapmaktansa, tatlı dilimiz ile onları etkileyerek gönül rızası ile yaptıracaklarımızı yaptırmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu