Okul

Dünya Sigarasız Günü İle İlgili Deneme

Dünya sigarayı bırakma günü olarak her yıl 31 Mayıs tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) öncülüğünde üye devletler tarafından kutlanmaktadır. Sigara bırakmayı teşvik etmek amaçlı olarak insanları zararlı alışkanlıklardan koruma çalışmaları yapılmaktadır. Kül tabağının içinde kül değil de güllerin olması gerektiğini desteklemektedir. Her yıl sigara kullanımından dolayı dünyada 5.4 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. İnanılmaz yüksek maliyetlerde harcanan paralardan dolayı insanların yaşamları sıkıntılar içerisinde olmasına neden olmaktadır.

Küresel olarak yaygın olan sigara sorununun çözümü için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Yaygın olan sigara kullanımını minimum seviyeye indirerek, sağlık üzerinde olan zararlarına dikkat çekerek insanların bilinçlenmesin sağlamaktadır. Sigara kullanım yaşının her geçen gün düştüğü dünyamızda ilkokul çocuklarına kadar inmiş durumda olmaktadır. Sigarasız dünyayı destekleyen insanlar ailelerine ve geleceklerine önemli konularda yatırım yapmış olacaklardır.

Sigarasız bir dünya pasif içiciliğinde önüne geçerek henüz küçük olan çocukların temiz hava sahası içinde yaşamalarına olanak sağlamalıyız.

Ülkemiz temiz hava sahasını destekleyerek kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaklanmıştır. Yapılan hareketlerden birisi sigara üzerinde zammı arttırarak kişilerin sigara tüketimini minimum seviyeye indirilmesini sağlamak olmuştur. Çeşitli alanlarda sigara üzerinde yapılan hareketler sayesinde zararları ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. Proje kapsamında destekli olarak zarar gelmesinin önüne geçilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu