Okul

Dil Kirliliği İle İlgili Kompozisyon

İlkel çağlarda insanlar ilk beden diliyle iletişime geçmiş zamanla konuşmayı öğrenerek konuşarak anlaşmaya başlamıştır. Gelişen dünyada yazının icadı iletişime farklı yön katmıştır. Her milletin kendine özgü dili ve kültürü vardır. İletişim kurmanın bir diğer yolu beden dilini kullanarak bir şeyler anlatmaktır. İnsanları anlamak için güzel konuşmak ve hitap etmek gerekir.

Dilimizi doğru şekilde kullanırsak eğer karşımızdaki kişiyle sağlıklı iletişim kurabiliriz. Ancak dilimizi yanlış kullanmak zamanla birlikte kelime haznemizin körelmesine neden olur. Dilin yabancı sözcükler sonucunda etkilenmesi kaçınılmazdır. Ana dilimizi doğru kullanmak için dikkatli olmalıyız. Konuşma diline doğruda etki eden yabancı sözcükler, milli değerlerimize zarar verir. Dilimiz zarar gördükçe zamanla diğer değerlerimizde etkilenir. Kendi dilimizden uzaklaşarak adeta başka dili konuşur oluruz. Dil bir milletin varlığını ve bütünlüğünü sağlar. Ortak değerimiz olan dilimize sahip çıkarsan birlik beraberliğimize de sahip çıkarız.

Yabancı sözcüklerin Türkçe karşılıklarını TDK’dan öğrenilmeli ve korunmalıdır. Ortak değerimiz olan dilin zarar görmemesi için doğru kullanılması gerekmektedir. Telaffuz önemli olduğundan dolayı söyleyeceğimiz sözcükleri tam olarak söylemeliyiz. Dil kirliliği insana geleceğe yaşama zarar verir. Temiz dil parlak ve muasır medeniyetlere açılan kapının anahtarıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu