Okul

Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Savunan İlk İnsan Kimdir

İnsanlığın ilk zamanlarından beri Dünyanın şekline dair birçok fikir ortaya atılmıştır. Eski Mısırlılar bundan 4000 yıl önce Dünyanın bir kutu olduğunu düşünmüş, Eski Hint uygarlığı da Dünyanın 4 tane filin sırtında, bu fillerin ise bir kaplumbağanın kabuğunda, bu kaplumbağanın da ıssız bir denizde yüzdüğüne inanmıştır. Bunların yanı sıra Dünyanın bir öküzün boynuzlarında ya da bir tanrının elinde olduğuna inanan birçok toplumda olmuştur.

Bu kadar farklı teoriye rağmen genel geçer bilgi Dünyanın düz olduğudur. Toplumun çoğu bu fikri kabullenmiş ve gündelik hayatlarını sürdürürken, ilk kez Dünyanın yuvarlak olduğu fikri ortaya atılmıştır.

İnsanlar ne düşündü?

İnsanların çoğu bu fikre katılmadı. Bazıları “Yuvarlak ise, altında kalanlar nasıl düşmüyor?” gibi sorular yöneltti ve bu fikre tamamen karşı çıktı.

Dünyanın yuvarlak olduğunu savunan ilk insan kimdir?

Dünyanın yuvarlak olduğuna dair çalışmaları ilk kez Babillerin yaptığı rivayet edilir. Ancak bununla ilgili bir belge ne yazık ki günümüze ulaşmamıştır.

M.Ö. 590 yılında Pisagor, Dünyanın yuvarlak olduğunu ve Güneşin etrafında döndüğünü dile getiren ilk kişi oldu. Ancak çevresindeki çok az insan hariç ona kimse inanmadı. Pisagor’dan sonra Aristo ve Eratosthenes gibi ünlü bilim insanları da bu fikri savunmuş ve bunun üzerinde çalışmalar yapmışlardır.

Orta Çağa geldiğimizde, Galileo Galilei Dünyanın yuvarlak olduğunu savunmuş ve tüm insanlığa ispat etmeye çalışmıştır. Bu yüzden birçok kez yargılanmıştır. Galileo ile beraber birçok bilim adamı ve gezgin bu konu hakkında araştırmalar yapıp daha sonrasında onlarda bu fikrin savunucusu olmuşlardır.

Yıllar sonra Fernando Magellan adlı gemici, Dünya gezisine çıkmış ve tüm Dünyayı dolaşmıştır. Geri geldiğinde Dünyanın kesinlikle düz olduğunu söyleyerek tüm tartışmalara bir son vermiştir.

Bugün üzerinde yaşadığımız Dünya hakkında bildiğimiz bilgileri aslında sadece bir kişiye değil birçok kişiye borçluyuz. Ancak bu bilgiyi ilk keşfeden kişiyi söyleyecek olursak İyonyalı filazof ve matematikçi Pisagor diyebiliriz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu