Okul

Dilimizi Neden Sevmeliyiz

Milletlerin kendilerine ait dilleri bulunur. Her millet gelenek ve göreneklerini, örf ve adetlerini dilleri ile şekillendirir. Bağlı oldukları dinlere göre zenginlikleri artmaktadır. Gelişen bir dil gelişmiş bir milletin aynası olur. Dil aynı zamanda o milletin tarihini barındırmaktadır. Kültürel mirasların oluşması ve gelecek nesillere taşınmasında dil kullanılır. Dil kültürün taşıyıcısı olarak nesillere aktarır.

Milli birlik ve dayanışma duygusunun geliştirilmesinde, kültürün kalıcı hale gelmesinde ve sosyal hayatta düzenin oluşturulmasında önemlidir. İnsanlar dillerini kullanarak ortak değerlere sahip olurlar. Ortak dil insanları bir arada tutarak gelecek nesillere ulaşmasını sağlar. Dilimiz bize millet olmayı öğretir birlikte yaşam sürdürmeyi öğreniriz.

Ortak bir toplumda yaşarken kaynaşmamızın en iyi yolu aynı dili kullanmaktır. Günlük konuşma dilimiz sayesinde insanlarla iletişim halinde oluruz. Değerlerimizi paylaşarak artmasını sağlarız. Dilimiz bizim kendi geleceğimizdir. Güzel kullanılan dil bilimsel olarak gelişmemizi de sağlar. Kelime haznemizin gelişmesi anlatmak istediklerimizi daha detaylı anlatmamızı sağlar. Zaman içinde dilimize giren yabancı kelimelerden arındırmazsak eğer özentiler devam ederse benliğimizi kaybederiz. Bizi birbirimize bağlayan ortak değerlerimizin başında dilimiz gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu