Okul

Matematik Nasıl Bulundu Kısaca

Matematiğin ilk ne zaman kullanıldığına dair belirli tarih bulunmamakta. Ancak matematiğin geliştirilmesinde M.Ö. 500 yıllarda Pisagor Okulu tarafından akademik çalışmalar yapılmıştır. Bir çok filozof Matematiğin ilk keşfedildiği ve kullanıldığı topraklar olarak Mısır’ı göstermektedir.

Mısır topraklarında vergilendirme sistemi uygulanırdı, toprak kayıpları yaşandığı zamanlar kayıtların tekrar düzenlenmesi için Matematiğe olan ihtiyaç artarak geliştirilmiştir.

Rivayetlerden biri ilk insan olan Hz. Adem, Matematik ilmini öğrenerek geliştirmiş olduğudur. İnsanlığın ilk var olduğu andan basit matematiğin olduğudur. Sayılar, toplama, çıkarma, bölme gibi çeşitli basit işlemler uygulanmasıdır.

İnsanların yaygın olarak inanışlarından biri 5000 yıl öncesine kadar dayanıyor. M.Ö. 3000 yıllarda Mısır’da matematik bulunmuş ve kullanılmıştır. Matematiğin geliştirilmesi Mısır medeniyetine bağlı olduğu düşünülmektedir. Matematik, zaman içerisinde bilim insanları tarafından çeşitli işlem ve denklemlerle geliştirilerek günümüzdeki halini almıştır. Matematiğin bulunup ve geliştirilmesinde bir çok medeniyet ve bilim insanının katkısı vardır. Bunlardan en önemlisi Pisagor adındaki matematikçi tarafından akademik çalışmalarla desteklenmesidir.

Matematiğe katkısı olan bilim insanları;

Pythagoras
Harizmi
Wilhelm Leibniz
Leonardo Fibonacci
Rene Descartes
Euclid
Carl Friedrich Gauss
Leoanhard Euler
Bernhard Reimann
Alan Turing

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu