Okul

Dillerin Sınıflandırma İhtiyacı Neden Doğmuştur

Dünya üzerinde sayısını bilmediğimiz binlerce dil bulunmakta. Ülkemizde Ural-Altay dil grubuna ait Türkçe dili kullanılmakta. Yeryüzündeki dillerin fazlalığından dolayı incelenmesi oldukça zorlu olmaktadır. Doğru olarak incelenmesi için gruplara ayrılmıştır. Nitekim geçmişte kullanılıp günümüzde kaybolan dillerle beraber üç bin civarında dilin olduğu bilinmekte. Dünya genelinde yüz milyonlarca kişinin kullandığı dilleri sayacak olsaydık oldukça az olurdu.

Dil bilimciler sınıflandırmada ses sistemi, söz dizimi, zaman, yapı, canlı ya da ölü olması, kaynak olma, türeme, edebi dil, konuşma dili gibi çeşitli prensipler doğrultusunda sınıflandırılmaya başlanmıştır. Dilimiz Ural Altay Dilleri Ailesine dahilse diğer dillerinde bağlı olduğu gruplar vardır. Dil kullanıldığı bölgenin etnik unsurları ve halkın soyağacını göstermektedir. Ulusun yapı taşını oluşturarak gelişmesinde büyük katkı verir.

Dil ulusu ulus yapan değerlerin başında gelmekte. İletişim amaçlı kullandığımız dilin tarihi kültürümüzü, geçmişimizi, değerlerimizi içinde barındırır. Dilimizin ortaya çıkışından günümüze kadar olan değişiklikler sayesinde günümüzdeki halini almıştır. Dillerin incelenerek tarihi değerleri araştırılır ve öğrenilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu