Okul

Engelli Olsanız Ne Tür Çözüm Yolları Önerirdiniz

Engelli olduğumuzu düşünürsek psikolojik olarak çöküntüye girerdik. Kendimizi iyi hissetmediğimizden sosyal hayata karışmamız oldukça zahmetli olurdu. Bizimle ilgilenen ailemiz zorluklar çekerdik, yalnız isek hayat çok daha zor olurdu. Zihinsel, bedense olarak engeller hiç olmadığı kadar zordur. Kendimizin yaşadığı zorlukları ailemizde yaşar. Engelli olsaydık eğer birkaç çözüm önerisi sunarak hayatımızı kolaylaştırabilirdik. Devlet büyüklerinin sesimize kulak vermesi biz engellilerin hayata tutunması için gereklidir.

Günlük hayatın her alanında engeller var ancak bunlar çözümlenebilir. Yürüme engelli vatandaş tekerlekli sandalyesi ile dolaşmak istediğinde yolda engeller olmamalıdır. Toplu taşıma araçlarına binmeleri eziyet haline gelir. Yardım edecek kimse olmadığında sıkıntıları sayısız hale gelir. Ulaşım alanını kullanamadığı gibi yollarda engeller bulunur. Üst ve alt geçitlerde engelli geçiş yeri yoktur. Asansörler bozuk ya da çalışmıyordur. Kaldırımlarda engeliler için inip çıkış alanları bulunmuyor.

Görme engelli biri sokakta yürürken engellerle karşılaşır. Yürümek için sopa kullanırlar, sarı çizgileri fark ederek yollarına devam ederler. Sokaklarda bulunan sarı çizgiler olmadığında yönlerini bulmaları çok zordur. Sarı çizgiler engellenmemeli, önüne bir şey koyularak engelli vatandaşların yolları kapatılmamalıdır. Kabartma yazıları okuyabilen engelli vatandaşlar için özel levha ve tabelalar yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu