Okul

Din Anlayışındaki Farklılıkların Sebepleri Nelerdir

İnsanlar yaşadıkları bölgeye göre dini farklı yorumlayabilir. Doğup büyüğü yerlerde insanların inanç farklılıkları, farklı kültürler, farklı bakış açıları ve düşünceler bu düşünceye itmektedir. İnsanlar yapısal olarak toplumu takip eder. Toplumsal değişiklikler insanların dine bakış açısını etkiler. Yetiştiği bölgede din farklı yorumlanırsa o düşünceyi benimseyerek hareket ederler.

Din anlayışının farklı yorumlanmasının nedeni insanlardır. Dini tam olarak anlamadan ve düşünmeden hareket etmelerinden kaynaklanır. Her insan kendisine özgü düşüncelere sahip olabilir fakat ortak değerleri değiştirmemelidir. Din kişiye göre değil topluma göre yorumlanır. Dinler eski olmasından farklı yorumlanmaya açıktır fakat kişi kendine göre yorumlamamalıdır. Dinin anlayış biçimi benimsenerek toplum tarafından yön verilmelidir. Araştırmacı, sorgulayıcı ve seçici olan insanlar dini daha detaylı araştırabilir. Farklı anlayışların da ortaya çıkmasını sağlar. Örneğin kitap okuyan on kişi farklı düşüncelere sahip olabilir. Bunun sebebi hepsinin dikkat ettiği nokta farklı olabilir. Akıllarında farklı düşünceler ortaya çıkarak kendilerine yön verebilir.

Her insan yaşadığı toplumun örf ve adetleri, gelenekleri, inançları ve yaşam biçimlerine göre şekillenir. Toplum içinde kabul gören her şeyi kabul ederek yaşamına devam eder. Toplumun doğruları kendisinin doğrusu gibi benimseyerek yaşamını sürdürür. Din tarih boyunca aynı kalmadığından dolayı değişime uğramıştır. İnsanlar inançlarını sorgulayarak farklı düşüncelere kapıldıkları olmuştur. Dünyada yaşayan milyarlarca insan farklı dinleri kabul ederek yaşamlarını südürmüşler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu