Okul

Din İle Ahlak Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır

Dinimiz bize nasıl olmamız gerektiğini öğretir. Yol gösterici olarak günlük hayatımızda nelere dikkat etmemiz gerektiğini, nasıl yaşamamız gerektiğini de gösterir. Ahlak toplum içinde kötüden uzak kişinin doğru güzel huylara sahip olmasıdır. Güzel huylar, söz ve davranışlar ahlakı ortaya çıkartır. Din ve ahlak arasındaki sıkı ilişki insanların davranışlarını da etkiler.

Dinimiz insanın hoşgörülü, güzel ahlaklı, dürüst, güvenilir olmasını emretmiştir. Dinen bunlara uyarsak ahlakımız güzelleşerek kendimizi çok daha iyi hissederiz. Öncelikle ahlak ilkelerini bilmeli, öğütleri dinleyerek kendimize ders çıkarmalıyız. Davranışlarımızın doğru şekilde olması huzur içinde yaşamamıza ve ahlak kurallarını benimsememizden geçer. İslam dininde ahlaka ve güzel davranışlara önem verilmiş olması insanlarında örnek olacağıdır.

Kur’an-ı Kerim, ahlaki değerleri açıkladığı gibi toplum içinde insanları dizginlemektedir. İyi ve kötü davranışlar sergileyen birinin tavırlarına karşı mücadele eder. Tavır ve davranışlara vurgu yaparak ahlakımızı düzeltmeliyiz. Dinimiz güzel ahlakı anlatan en güzel örnekleri içinde tutar. Peygamberimiz Hz. Muhammed ahlakı, güvenirliliği, dürüstlüğü, merhameti ile örnek olmuştur. Müminlere yol gösteren peygamber efendimiz ahlakın en güzeline sahiptir.

Ahlak ve din birbirlerini tamamlar. Dinin tavsiye ettikleri beraberinde güzel ahlakı öne sürmektedir. İş ve din davranışlarımızı değiştirerek değer katar. Din, doğruluğu, yardımlaşmayı, dayanışmayı ve sabırlı olmayı önermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu