Okul

Adaletli Olmanın İnsanlar Arasındaki İlişkilerin Olumlu Katkıları Nelerdir

Adalet toplum içinde kendini düzenlediği gibi dahil olanları da örnek kişiliğe büründürür. Bir örtü gibi kişilerin kötülüklerini gizlediği gibi gün yüzüne çıkmasını önler. Adalet herkes ve her şey için gerekli olduğudur. Bir olayda en doğru kararın verilmesi orada adaletin sağlanmış olduğunun göstergesidir. Adaletin uygulandığı yerlerde sosyal ve ekonomik dengesizlik ortadan kalkarak insanlar birbirlerine sıkı bağlarla bağlanmış olur. Haksızlıklardan uzak düzenli bir toplumda yaşamın temelleri atılmış olur. Aile için ve dışındaki anlaşmazlıklar çözüldüğü gibi sorunlarında önüne geçilir. Her insanın hakkıyla yaşama hakkına ulaşacak olması onurlu bir şekilde yaşamlarını sürdürmelerine imkan tanır.

Peygamber efendimiz adaletli ve emanete sahip çıkan müminler olmamızı emretmiştir. Kendisi de ona göre davranarak asla adaletten şaşmamıştır. Adaletle verdiği kararlar tüm toplum tarafından kabul görmüştür. Bir çok konuda Mekke ve Medine halkı adaletiyle bilinen Hz. Muhammed’i hakim olarak seçerek verdiği kararlara saygı duymuşlardır. Bilirlerdi ki en güzel kararı verenin kendisi olduğudur.

Aile içi ilişkilerin düzende kalması için herkese adaletli şekilde yaklaşılmalıdır. Erkek kız çocuğu birbirinden ayrılmadan sevgi gösterilerek bir tutulmaları gerekir. Anne ve babalar arasında ayrım yapılmadan hepsine ilgi gösterilmeli. Eğitimcilerde öğrenciler arasında adaletli davranırsa eğer çocuklar özgüven kazanarak daha başarılı olurlar. Herkes emri altındaki kişilere doğru şekilde yaklaşmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu