Din ve Ahlak İlişkisi Kısaca

Din ve ahlak birbirlerine yakın kavramlardır. Dinine bağlı olan insan ahlaklı davranışlarda bulunarak bunlardan öteye geçer. İnsanda bulunan en güzel huy ahlaklı olmaktır. Güzel davranışlarda bulunarak başkasının namusuna söz söyleyip yan gözle bakmamaktır. İyi güzel duygular iyi ahlaktan gelir. Kötü davranışlar kötü ahlaktan geleceğinden insanlar nefsine hakim olmalıdır.

Ahlak bir insanın davranışlarının dışa yansımasıdır. Güzel davranışlar toplum tarafından hoş karşılanarak takdir edilir. Dinimiz daima güzel davranışları örnek göstermiştir. Hal ve hareketlerimizin güzel olması dinimizin de güzelliğinin yansıtılması olur. Güzel davranışlara sahip bir din başkaları tarafından hoş karşılanarak takdir edilebilir. Her davranış dinimizi simgelediğinden ahlaklı olmak insanlar tarafından beğenilerek onlarında dine sıcak bakmalarını gösterir. Türk toplumunda hoşgörü, misafirperverlik üst safhada olduğundan ülkemize gelen insanlar tekrar gelmek isterler.

Din her insanın baskı altında kalmasının önüne geçer. Özgür şekilde kendi kararlarını alarak karar vermesinde yardımcı olur. Ahlak ile din yakın olduğunu bu noktada anlayabiliriz. Güzel ahlaka sahip olan insan dinine bağlı olduğu görülür. Ahlakı kötü olan insan dinden uzaklaşmış kurallarını yerine getirmemiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz