Işık Sızması Nedir

Yeni bilgisayar sahibi olan kişilerin hayal kırıklığına uğratacağı durumlardan biridir. Aldığınız bilgisayarın kusursuz olmasını bekleyebilirsiniz. Başına gelebilecek olan oldukça can sıkıcı hal alabiliyor.

Işık sızması bilgisayarın ekranı açık haldeyken karanlıkta kenarlardan ışıkların çıkmasıdır. Bu daha çok sarımsı renkte olup kendisini hissettirir. Tür bakımından renkler kenarlardan dışarıya çıkma durumunda kendisinin görülmesi mümkündür. Test yapmak için ekranın arka kısmını siyahlaştırın ve kenarlara bakın. Hafiften renkte sararma varsa zaman içinde oldukça rahatsız edici olabilir. Özellikle gece çalışanlar ışık sızmasından etkilenebilir. Bir kere göze çarptığı zaman daha sonra gözünüz oraya kayarak dikkatinizi bozabilir. Işık sızmasına yönelik önlem almak istiyorsanız ilk önce alır almaz bakarak olup olmadığını kontrol edin.

Yeni bilgisayar alanlar için ilk günden böyle durumlarla karşılaşmak insanı soğutarak aynı zamanda uzaklaştırmaktadır. Bu konuda kendiniz test yaparak almanız daha uygun olacaktır. Doğru olan pc seçmeniz sizin sorunla karşılaşmanızın önüne geçmiş olacaktır. Genelde IPS ekran kullanan kişilerde rastlanıldığı bilinmektedir. Heveslenerek aldığınız bilgisayarlarda ilk önce satıcı tarafından kontrol yapılmasını isteyiniz.

Laptop satın almadan önce ölü pixel ve ışık sızması testi mutlaka yaptırınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz