Okul

Dini Bayramlarımızı Neden Kutlarız

Dini bayramlarımız, manevi olarak insanlar için öneme sahip olan kutsal günlerdir. Sevinçli hissettiğimiz özel günlerde birlik beraberlik içerisinde kutlamalar yapılır. Her dini günün anlamlı ve önemine göre kutlamalar değişiklik gösterir. Bazen ibadet ederek geçirirken bazen de bayramlarda kutlama yaparak eğlencelerle geçer. Dini bayramlar manevi olarak milletin en önemli duygularını içerisinde barındırır.

İslam dinini iki tane bayramı vardır bunlar Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’dır.

Ramazan Bayramı

Oruç tuttuktan sonra halkın ibadetini yerine getirmesiyle kutlanan bayramdır. Ramazan bayramı aynı anda milyonlarca insanın ibadet tutmasıyla kazandığı sevapları sevinçle karşılamasıdır. Bayram zamanında çocuklar yeni elbiselerle giydirilir, tatlılar, yiyecekler, içecekler alınarak sunulur. Ceplerine harçlık konulan çocuklar içinde çok mutlu geçer. İkramlar yapılarak büyükler ziyarete gidilir gönüller alınır.

Kurban Bayramı

İslam dininde Hz. İbrahim Peygamberin çok sevdiği oğlunu adak olarak adamasıyla Allah’ın kendisine kurban için koç göndermesiyle başlamıştır. Kurban Bayramı dört gün sürmektedir. Bu süre zarfı içerisinde kurbanlar kesilir, insanlara yiyecek içecek dağıtılarak ikramlarda bulunulur. Allah’ın rahmeti ve şefkati bayramda Müslüman olan herkesin üzerindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu