Okul

Dini Öğrenmenin Önemi Nedir Kısaca

Din insanların yaşamlarını şekillendiren manevi değerlerden birini oluşturur. Yaşamak için insanlar kendilerine hedefler belirler. Öğrenilen din insan yaşamında değişiklik yaratarak uymaları gereken kurallar, emirler ve yasakları bilerek kabullenirler. Dini öğrenmek insanların ahiret hayatını daha verimli şekilde geçirmelerini sağlar.

Evrenin ve insanın yaratıcısı olan Allah’ını tanırlar. İbadet etme fırsatı bularak kulluk etme imkanına ulaşırlar. Din konusunda bilinmesi gereken “dünya ahiretin tarlasıdır” sözüyle yola çıkılmasıdır. Dünya hayatı fani olup ahiretin ebediyen süreceğini bilmek gerekir. Sonsuz bir yaşamda bugün fani hayatta yaşadıklarımızın hesabı sorularak karar verilecek. Yüce rabbimize karşı bağlılık, ibadet ve yaptıklarımız kararlaştırılarak insan hayatında kararlar verilmiş olur.

Dini öğrenmek insanları en zor durumdan kurtularak manevi huzura kavuşması için temeli oluşturur. İnsanlar dünyaya neden geldiğini, ne yapmaları gerektiğini bilirler. Dünya’daki görevimizi öğrenmek aslında rahatlığa ulaştırır. Dünya hayatının gerçekliğini bilenler hırslara, kötülüklere kapılmayarak doğru yoldan giderler.

Dini öğrenmek hayatımızın daha güzel geçmesini sağlayarak huzura kavuşuruz. Kötülüklerden uzaklaşarak rahatlık bize gelecek sunar. Hayata olumlu yönde bakmak ahiret hayatımızı da güzelleştirerek mutlu yaşarız. Başımıza gelebilecek kötü olayları dahi sabırla yorumlayarak çözülmesini bekleriz. En umutsuz çaresiz kaldığımız zaman rabbimizden yardım medet umarak huzura kavuşuruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu