Okul

Dinozorlar Nerede Yaşamışlardır

Dinozorların yaşamına dair fazla bilgi bulunmamaktadır. Araştırmacılar tarafından binlerce yıl öncesinde yaşayan dinozorlardan kalan fosil kalıntıların incelenmesiyle bir sonuca ulaşılmıştır. Büyük iri devasal varlıklar yeryüzünde yaşamlarını sürdürmüştür. Bugün yaşadığımız dünyanın üzerinde yaşadıkları bilinmektedir. Canlı yaşamı olarak bu sayede yaşamları çok daha uzun zaman dilimlerine geçmiştir. Dinozorlar hakkında detaylı bilgi fosil kalıntılarından elde edilmektedir. Bazı evrim teorileri bilim insanları tarafından oldukça tartışılır konulardan olmuştur.

Dinozorların yaşam alanları hakkında detaylı bilgiler bilimsel makalelerde bahsedilmiştir. Gerçeği yansıtıp yansıtmadığı tartışılabilir. Dinozorlar konusunda çeşitli bilgiler öne sürülmektedir. En doğru bilimsel makale ise dinozor fosillerinden yola çıkılmasıdır. Türkiye’de çeşitli dinozor türlerinin yaşadığına dair fosiller bulunmamıştır. Bu ülkemizde dinozor türlerinin yaşamadığı anlamına gelmemektedir. Dinozorların yaşamları bundan 200 milyon yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Anadolu bölgesinde yaşayan dinozor türleri olmasına rağmen fosil kalıntılarının bulunmaması oldukça normal karşılanmaktadır.

Bilimsel kayıtlara göre dinozorların yaşamı 157,6 milyon yıl öncelerine kadar olduğudur. Yeryüzünde yaşayıp bir çok türden dinozor yaşamını sürdürmüştür. 65 milyon yıl öncesine kadarda pek çok dinozor fosilleri bulunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu