Okul

Tımar Sisteminin Osmanlı Devletine Kazandırdıkları

Tımar sisteminin uygulanması Osmanlı Devletinde merkezi otoritenin güçlenerek üst noktalarda tutulmasını sağlamıştır. Devlet yönetiminin kolaylaştırılması ve ülke içinde çeşitli eyaletlere bölünmesinde güç kaybını önlemiştir. Fetihlerin yapılması ve savaşlarda üstün başarı gösteren kişilere toprak yönetimi verilir ama mülkiyet devlete aittir. Tımar topraklarında ekip biçmekle görevli kişiler olur. Osmanlı Devletine askeri ve ekonomik şekilde faydaları dokunmaktadır.

Tımar sisteminin devlete faydaları
Tımar sistemi sayesinde merkezi otorite hızla gelişerek güçlenmiştir. Uzak bölgelerde hakimiyetini arttırarak devlet ekonomik ve askeri anlamda yükselmiştir. Her bölgenin vergisini o bölgeye atanan sorumlu kişi tarafından yapılmaktaydı. Bu sayede devlet işleri düzenli olarak işlenmiştir.

Tımar sisteminin askerlere faydaları
Tımar sistemi sayesinde askerlerin ihtiyaçları karşılanır olmuştur. Bölgelerde hazır askerler bulunarak gerektiğinde göreve çağrılabilir olmuştur. Bu sayede hem asker yetiştirilmiş hem de ekonomik anlamda ülkeye faydaları dokunmuştur.

Tımar sisteminin ekonomik faydaları
Tımar sisteminin gelişmesi ile memurlara verile topraklar sayesinde muaf tutulmuştur. Tımar ile toplanan vergiler memurların maaşlarını karşılar olduğundan devlet hazinesinden herhangi bir ödeme yapılmamıştır. Osmanlı Devleti ekonomik olarak uzun yıllar boyunca güçlü kalmasında tımar sistemi kullanılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu