Teknoloji

Dizüstü Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır

Ekran temizliği
Dizüstü bilgisayarlarımızı ara ara değiştirmemiz gerekir. Monitör temizliğinde için çeşitli solüsyon kullanılır. Doğru şekilde temizleyerek bilgisayarınızın yüzeyine değil de doğrudan beze sıkılarak kullanmalıyız.

Alkol, amonyak, kolonyalı mendil gibi maddeler kullanılmadan temizliği yapılması gerekir.

İç ve fan temizliği
Dizüstü bilgisayarında temizlik yapacaksanız mutlaka iç tarafından başlamanız gerekmektedir. İç temizliği en hassas nokta olacağından fanlar temizlenmesi gerekmektedir. Doğru şekilde bilgisayarınızı temizleme ihtiyacı duyduğunuzda, bilgisayarınız ön tarafında klavyeyi açmanız gerekmektedir. Solda ve sağda olmak üzere iki tane baskılı yer vardır, bastırın ve klavyeyi hafiften çıkartınız. Bilgisayarınızı fön makinesi ile temizlemeniz mümkündür. Hassas olacağından fazla dokunulmamalı ve zarar verilmemesi gerekir. Fana rüzgar estirterek bilgisayar temizliğini yapabilirsiniz. Normalden daha hızlı şekilde çalıştığını fark edeceksiniz.

İç temizliğini yaparken bez kullanmamalıyız. Bilgisayar kapalı olmalı, pilinin takılı olmaması gerekir ve enerji kablosunun çıkartılması gerekmektedir. Herhangi bir şekilde enerji almadan hassas şekilde iç tarafı temizlenebilir.

Klavye temizliği
Mikrofiber bezlerden yararlanarak üzerine az miktarda solüsyon sıkarak yapılabilir. Klavye temizliği yaparken ıslak mendiller kullanılmamalı. Fön veya elektrik süpürgesi ile yapılamaz. Bez ve solüsyon yardımı sayesinde klavyenizi temizleyebilirsiniz. Klavye tuşların atına kir kaçtığı durumda tuşlarını çıkarmanız gerekmektedir. Yatay şekilde kaldırma yaparak klavye tuşlarını çıkarabilirsiniz ama dikkatli olunmalıdır. Hassas olacağından tuşların bozulmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu