Okul

Doğa İle İlgili Deneme Yazısı

Doğa insanın en yakın dostudur. İnsanoğlu için tanrı tarafından bahşedilen veli nimettir. Varlığı ile insan yaşamının devam ettirebilmesinde gereklidir. Doğa insan için değerli olduğu gibi insanda doğa için gereklidir. İkisinin de birbirlerine ihtiyaçları vardır. Doğamız olmasaydı eğer yaşamımız çok daha zorlu geçerdi. Kurak topraklara sahip olmak insanların hayatını her anlamda olumsuz etkilerdi. Bunların aşılması için insanların sabırlı ve azimli olmaları gerekir.

Doğa hemen oluşmadığı gibi kolaylıkla da yok edilmemelidir. Sahip olduklarımızın değerini bilerek öyle hareket etmeliyiz. Doğamıza sahip çıkacak ve geliştirecek olan varsa biz insanlarızdır. Çevremizde ağaçlar, toprak, su ve hava her şey doğanın bir parçasıdır. Bunlardan biri olmasaydı eğer doğamız zarar görürdü. İnsafsızca davranılması doğa adeta dalları kesilmiş ağaçlar gibi olur.

Doğa bizim için anne kucağına benzer. Sahip çıkarak koruduğumuz sürece ihtiyaçlarımızı karşılar. Zarar verirsek eğer bir gün doğaya muhtaç olup zor günlerimizi yaşarız. Doğa her anlamda bize gerekli olan ihtiyaçlarımızı karşıladığını bilmeli. Görmezlikten gelerek duyarsız olmak geleceğimize yaşayacağımız sıkıntıların şimdiden habercisi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu