Okul

Fatih Sultan Mehmet Liderlik Özellikleri

Fatih Sultan Mehmet, dünyaca tanınmış ve büyük başarılar elde eden komutandır. Sahip olduğu liderlik özelliği ile önemli fetihlere imza atarak başarıdan başarıya ulaşmıştır. İstanbul’un fethi ile dünyanın önemli komutanları haline gelmiştir. Osmanlı Devleti’nin önemli padişahlarından birisi olup devletin sınırlarını genişleterek Rumeli ile Anadolu topraklarını birbirlerine bağlamıştır.

Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı topraklarını amaç olarak belirleyerek padişah olmuştur. Kendi hayalleri doğrultusunda gitmeyi hedeflemiştir. Kendi hedefleri dışında başkalarının düşüncelerine önem verirdi.

Eşi benzeri olmayan savaş taktiklerine sahiptir. Yaptığı savaşlarda geri durmayarak askerleri ile beraber cephelerde savaşmıştır. Askeri ordu arkasından yöneten liderlerden olmamıştır. Kılıç sallayarak askerleri için cesaret kaynağı olmuştur.

Belgrat savaşında ümitsizliğe düşen askerleri görünce tüm orduyu ele alarak kılıcını kılından çıkartarak düşmanca korkusuzca savaşarak cesaret örneği olmuştur. Askerler sultanlarının savaştığını görünce büyük cesaret toplayarak azimle mücadele etmiştir.

Keskin zekaya sahip olması bir çok savaşı kazanmasında yardımcı olmuştur. Savaş taktikleri sayesinde başarıya ulaşması kolay olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu