Okul

Doğa Sorunları ve Çözüm Önerileri

Doğa sorunları hava, su, toprak, gürültüden oluşmaktadır. Kirlenmesi ve yanlış kullanımından dolayı doğada çeşitli sorunlar baş göstererek canlı yaşamını da olumsuz etkiler. Kirliliğin önüne geçilmesi için çeşitli önlemlerin alınması gerekir. Doğa sorunların çözümünde insanlar dikkatli olmalıdır. Sorunlar ve onların önlenmesinde yönelik konuları ele alarak cevaplayalım.

Hava kirliliği: Sanayileşmeden, kullanılan araç gereçlerden olduğundan dikkat edilmelidir. Şehirleşmenin yoğun olduğu yerlerde özellikle fazla miktardadır. Karbondioksit miktarının artması sonucunda küresel ısınma oluşur, asit yağmurları artar ve insanlarda solunum yolu hastalıklarının görünme oranı artmaktadır. Önlenmesi için toplu taşıma araçlarını kullanmalı, sanayileşme olan yerlerde bacalara filtreler takılmalıdır.

Su kirliliği: Evsel, kanalizasyon ve sanayi atıklarının sulara karışması sonucunda denizler kirlenmektedir. Suların kirlenmiş olması canlıları da etkileyerek pis kokulara neden olur. Atıklar ilk önce arıtma tesislerinden geçirilerek temizlenmesi gerekmektedir.

Toprak kirliliği: Evsel atıklar, pil gibi çeşitli atıklar doğaya karışır. Uzun süre yeryüzünde kendisini korumaktadır. Uzun vadede toprağın zehirlenerek kirlenmesine sebep olur.

Gürültü kirliliği: Kentleşmenin olduğu yerlerde insanların çıkardığı sesler sonucunda ortaya çıkar. İnsanlar gürültülü şehirleşme yaşamında yaşamaları psikolojik olarak etkilenmelerine neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu