Okul

Doğada Sınırlı Miktarda Bulunan Enerji Kaynakları

Doğada belli miktarda bulunan kaynakların tükenmesi ileri de enerji sorunlarına sebep olabilir. Bu tür enerji kaynakları yenilenemez enerji kaynakları da denir. Yenilenemez enerji kaynaklarının başında fosil yakıtlar, kömür, petrol, doğalgazdan oluşur. Günümüzde en çok petrol kullanıldığından dolayı 20-30 yıl, kömür 80-100 yıl, doğalgaz ise 100-120 yıl sonra dünya üzerinde tükenecek hale gelecektir.

Yeraltında sınırlı miktarda bulunan yakıt rezervlerinin hızla azalması gelecekte insanoğlunu tehdit edecektir. Bir yandan çevre kirliliğine sebep olarak insan hayatını olumsuz yönde etkiler. Tükenmesi sonucunda insanlar alternatif enerji kaynaklarına yönlenecektir. Hızlı bir şekilde karşılanmayacak olması ileriki yıllarda beraberinde krizlere sebep olacaktır.

Enerji insanlığın vazgeçilmezlerindendir. Kaynağı olan enerji kaynakları korunmalı ve geleceğe dair koruma altına alınmalıdır. Gün geldiğinde sahip olunan enerji kaynaklarının tükenmesi dünya için dönüm noktası olduğu kadar durma noktasına sebep olur. İnsanlık savaşlara girer, enerji kaynakları için milyonlarca insanın ölümüne dahi sebep olunabilir. Kaynakların sahipleri olarak tasarruflu kullanmalı, sahip olduğumuzun değerini bilerek kaybetmemek için çaba göstermemiz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu