Okul

Dünya’nın Hareketinin Mevsimlerin Oluşmasına Etkisi Var mıdır?

Evren, belli bir düzen içerisinde yaratılmıştır. Milyonlarca hatta milyarlarca kişi tarafından varlık ve cisimlerin belli düzeyde ilişkili oldukları görülmektedir. Evrende kurulu olan düzeye insanoğlu günümüzde doğru bir açıklama getirememiştir. Gizemleriyle birlikte evrende bulunan kütlelerin belli bir hıza sahip olduğu görülmektedir. Kütlelerin hareketinin gerçekleşmesi içinde bulunan çekim kuvvetinin çevresindekileri gezegenleri çekip itmesiyle dönmesine sebep olur.

Evrendeki her şey mükemmel bir düzene sahiptir. Bir diğerinin etkilenmemesi için belli düzende yaratılır. Dünyanın hareketi sonucunda mevsimlerin oluşturduğu ortadadır. Dünya kendi ekseni etrafında dönerken aynı zamanda güneşin etrafında döner. Bu sayede dünyamız beraberinde güneşin etrafında dönüşünü tamamlamaktadır.

Dünyanın kendi etrafında dönüşü sonucunda gece gündüz oluşur. Güneşin etrafında dönüşünde ise mevsimler oluşmaktadır. Güneş ışıkları dik açıyla geldiği yerleri ısıtırken, yatay açıyla geldiği noktalar ise daha soğuk olmaktadır. Dünya, güneşin etrafında döndüğü süre boyunca dik gelen bölgelerde sıcaklıklar artarken bölgelere göre mevsimsel değişiklikler görülür. Kuzey yarım küre soğuk olurken güney yarım küre sıcak olabilir. Güneş ışığını dik düştüğü yerler yaz, öteki bölgeler ise kış mevsimini yaşar. Dünyanın hareketi sonucunda mevsimlerde değişiklik meydana gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu