Okul

Doğal Afetlerin Yaşandığı Ülkelerde Hangi Sorunlar Görülebilir

Doğal afetler dünya genelinde sıklıkla olup gerekli tedbirler alınmadığından dolayı büyük felaketlere sebep olabiliyor. Görüldüğü gibi her konuda bir çok sorun doğal felaketi tetikliyor ve devam ettiriyor. Deprem, sel, yangın, toprak kayması, tsunami gibi felaketler genellikle en çok görülmektedir.

Deprem, görülen yerlerde can kayıpları büyük oranda olmaktadır. Yerleşim yerlerinde evler, binalar, köprüler yıkılarak yollar kapanıp yardımların ulaşması daha zor olur. Kısa zamanda barınak sıkıntısı yaşanarak insanlık felaketine sebep dahi olabilirler.

Yangınlar, ormanlardan başlar genelde büyük can kaybı fazla sayıda olmasa dahi doğa büyük zarar görür yerleşim birimlerine sıçradığı takdirde insanların yaşam alanları tehlike altına girmektedir. Bölgede kırmızı alarm ilan edilerek halkın uzaklara gitmesi sağlanır.

Toprak kayması, olan yerlerde yerleşim birimleri bulunuyorsa büyük sorunlara sebep olabilir. İnsanlar bu durumdan etkilenerek evleri toprak altında kalır, yollar kapanır ve can kaybı dahi olabilir.

Çığ, tipine göre değişiklik gösterir kış aylarında ve yamaç bölgelerde daha çok görüldüğünden dolayı ne zaman olacağı bilinmez. Bölge halkının bilinçlendirilmesi ve arama kurtarma ekibinin olması gereklidir. Yolların kapanması ve yerleşim yerlerinin kar altında kalmasına sebep olabilir.

Sel, yağmur ve yanlış yerleşme yüzünden daha çok görülmektedir. Alt yapının yetersiz olması ile birlikte insanların yer altı sularının da kapaklardan yukarıya çıkarak bölgede bulunan ev ve iş yerlerini su altında bırakır. Yoğun seller oluştuğunda insanların yaşam alanları su altında kalarak hayatlarını kaybedebilirler.

doğal afetler
doğal afetler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu