Okul

İnsanlık Tarihinin En Önemli Buluşları

İnsanlık gelişimini sağlayan tarihn en önemli buluşlar yer edinmiştir. Bir ışık olarak tutarak binlerce bilim adamı bu yoldan ilerleyerek yeni buluşlarda bulunmuşlardır. Günümüzde yapılan bir çok icadın temeli olarak buluşlar gösterilir bunlar olmasaydı bir çok icat dahi yapılmayacaktı.

Yazı: M.Ö. 3500 yıllarında bulunan ve günümüzde çalışan bir çok şeyin temel kaynağı olmuştur. Yazının bulunuşu ile birlikte geçmişten günümüze bir çok eser taşınarak halen ilk günkü gibi kullanılmaktadır. İnsanlık için bir devrin başlangıcı olarak ta kabul edilebilir bu sayede bir çok icadın temelinde yazıya verilmiştir.

Takvim: M.Ö. 45 yılında günlerin hesaplanması ve zamanı bilmek için bulunan buluşlardan olmuştur. Astronomik olaylardan olan güneş ve ay üzerinden yıllar hesaplanarak zamanı biçim vermişlerdir.

Tekerlek: Bulunuşu ile birlikte ulaşım araçlarına yenilik getirilmiştir. Seyahat etmesi kolaylaşıp bir yerden başak bir yere gidilebilirdi. Bu sayede ağır yükler dahi taşınmasında yardımcı olunmuştur.

Mikroskop: 16. yüzyıllarda bulunan büyüteçler sayesinde hücreler ve canlıların iç yapısında araştırmalar yapılması sağlanmıştır. İki gözlük imalatçısı olan Zaccharis Janssen ve oğlu Hans tarafından lensler sayesinde cisimleri daha yakın görebilmeyi keşfetmişlerdir.

Teleskop: 1608 yıllarında uzayı araştırılması için kullanılan lensler sayesinde evrenin sırrı çözülmek istenmiştir. Teleskop ünlü Galileo Galilei tarafından icat edilerek tarihe önemli katkılarda bulunmuştur.

Elektrik: Günümüzde kullanılan bir çok aletin babası olarak bilinir buluşu yapılmasaydı halen eski mağara insanları gibi yaşantımız olabilirdi. M.Ö. 600’lü yıllarda kürklere sürülen amber sayesinde statik elektrik oluştuğu gözlemlendi. Edison olarak bilinir elektrik sayesinde ampulü dahi bularak hayatımıza ışık tutmuştur.

Uydu: Ruslar tarafından dünya yörüngesine yerleştirilen uydu 4 Ekin 1957 tarihinde gerçekleşmiştir. İlk uydu basketbol topu büyüklüğünde olup 82kg ağırlığında olmaktadır.

Bilgisayar: 1936 yılında ilk makineleşme devri başlayarak bilgisayar üzerinde hesaplamalar yapıldı. Bütün parçaları bir araya getirilerek programla ile birlikte günümüze kadar bir çok gelişime uğrayarak teknoloji devrinin temelini oluşturmuştur.

Cep Telefonu: 1973 yılında ortaya çıkmıştır sinyaller yardımı ile birlikte kullanılarak uzun bir teli vardı. Bu sayede telefonlar kablosuz olarak kullanılmaya başladı.

İnternet: 1991 yılında bulunarak yayılmaya başlamıştır. ARPAnet tarafından çalışmalar yapıldı bilgisayarları birbirleri ile bağlayarak bilgi akışı sağlanmaktaydı. Zamanın gelişmesi ile birlikte ağ büyüyerek üniversiteleri kapsamıştır günümüzde tarihin en önemli buluşu olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu