Okul

Doğal Kaynakların Bilinçsizce Tüketilmesine Karşı Neler Yapılabilir

Günümüzde insanlar sahip oldukları doğal kaynakların hiçbir zaman tükenmeyeceği gibi israf ederek kullanmaktadır. Sahip olunan kaynakların dünya üzerinde sınırlı olması her geçen gün azaldığını göstermektedir. İnsanların bilinçlenmesi son derece önemli olduğu unutulmamalıdır. Her şeyin bir sonu olduğu gibi sahip olduğumuz kaynaklarında bir sonu vardır.

Doğal kaynaklarımızın yaşamımızın olmazsa olmazı olarak, canlılar için hayati önem taşıyan unsurları içinde barındırmaktadır. Günümüzde su kaynakları yeryüzünde olduğu kadar yeraltında da bulunur. İsraf edilerek kullanımı gelecek yüzyıllarda insanoğlunun suyla imtihanına neden olacaktır. İnsan suyun hiç bitmeyecek şekilde israflı şekilde kullanması susuzlukla beraber kıtlığa ve canlı yaşamının tehlikeye girmesine sebep olur. Her geçen gün sahip olduğumuz kaynaklarımızı el altında tutmalı, kirlenmekten korumalıyız. Canlılar beraberinde yaşamlarını sürdürebilecek olan ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geleceklerdir.

Doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesine karşı neler yapılmalıdır?

Yapılabilecek ilk şey doğal kaynakların bilinçli ve doğru şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Doğru ve etkili şekilde karşılanması taleplerin giderilmesini azaltmaktadır.

Doğal kaynakların yanı sıra doğada bulunan yenilenebilir enerji kaynakları rüzgar, güneş, deniz vb. kaynakların kullanımına ağırlık verilmelidir.

Dünya üzerindeki tüm canlıların temel ihtiyaçlarını oluşturan su kaynakları kirletilmemelidir.

Günlük yaşantımızda geri dönüşümlü ürünlerin kullanılması gerekir. Örneğin pet şişeler, cam tipi toprakta uzun yıllar yok olmayan maddeleri doğaya atarak kirletip verimsiz hale getirilmemeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu