Doğal ve Beşeri Unsurlar Nelerdir

Doğal unsur; Doğada kendiliğinden var olan unsurlar doğal unsurları gösterir. Her şekilde doğanın parçası olarak göstermektedir.

Doğal Unsurlar
Sıcaklık: Canlıların yaşamsal olarak faaliyetlerinin devam ettirebilmeleri için sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Ne düşük ne de yüksek sıcaklar canlıların yaşamı için uygundur. İdeal bir sıcaklık ortamında canlılar yaşayabilir ve yaşamlarını ileriki nesillere aktarabilirler.

Hava: Canlıların yaşamını sağlayan havadır. Oksijen almak için havayı soluyarak devamlılıklarını sağlar. Nefes alarak ciğerlerini hava doldurup, oksijenler kırmızı kan hücreleri ile taşınarak vücuda dağılır.

Yağmur: Canlıların yaşamsal olarak döngünün gerçekleşmesi yağmurla olur. Yağmurun yağması ile içecekleri su, topraktaki bitkiler yeşererek hayvanların beslenmesiyle bir döngü gerçekleşir.

Kar: Havaların soğuması ve kış dönemlerinde daha çok karşılaşılır. Don olaylarına sebep vererek bahar gelmesiyle karların erimesi sağlanır.

Deniz dalgaları: Rüzgar ve fırtınaların etkisi sonucunda ortaya çıkar. Denizde dalgalar meydana gelmesi taşımacılığı olumsuz etkiler. Balıkçıların yaşamlarını da olumsuz şekilde etkilemektedir.

Rüzgar: Bitkilerde tozlaşma sağlanarak çoğalmalarını sağlar. Sıcaklık ve soğuğun dengesini bir nebze olsun sağlar. Havayı temizleyici etkisi vardır. Doğal afetlerden fırtına, kasırga, hortum gibi hava olaylarına sebep olur.

Toprak: Canlıların yaşamlarını devam ettirebilecekleri bitki ve yiyecekleri genelde toprakta yetişen bitkilerle sağlarlar. Canlıların besin ihtiyaçlarının temelini oluşturur. Doğanın kirlenmesi ile temizliğinde de kullanılmaktadır.

Bitkiler: İnsanlar ve diğer canlıların teme besin kaynaklarıdır. Fotosentez yaparak karbondioksit alıp oksijen vererek havayı oluştururlar. Canlıların yaşamlarında olmazsa olmazlarındandır.

Hayvanlar: Canlılar arasında ekosistemin devamlılığını sağlar. İnsanlar için temel besin kaynaklarından olarak yaşamlarını sürdürürler.

Beşeri unsur; İnsanlar tarafından yapılan, doğal olmayan unsurlara denir.

Beşeri Unsurlar
Üretim, dağıtım, ulaşım, tüketim gibi çeşitli alanlarda beşeri unsur görülmektedir. İnsanlar tarafından yapılarak kullanılmalarıdır. Örneğin barajlar, göletler, yollar, evler, binalar, arabalar insanlar tarafından yapılmış olup beşeri unsurlara örnektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz