Okul

Doğu Anadolu Bölgesi Su Kaynakları

Doğu Anadolu Bölgesi su kaynakları bakımından oldukça zengin bölgemizdir. Medeniyetlere ev sahipliği yapan bölgemizde bir çok su kaynağı bulunmuştur.

Tarihteki önemli uygarlıklardan olan Urartu krallığından baraj, gölet, sulama kanalları kalmıştır. Su kaynakları bölge için önemli olarak yararlanılmıştır. Anadolu bölgesinin değerli su kaynakları efsanelere ve türkülere konu olmuştur.

Urartu Krallığı’nın Doğu Anadolu Bölgesine bıraktığı su kaynakları zenginleşmesini sağladı. Eskiçağ, Ortaçağ ve Yeniçağ dönemlerinde uygarlıklar kendileri için su kaynakları yapmamıştır. Urartu uygarlığı tarafından geliştirilerek inşa edilip barajlar haline gelmiştir. Uygun su kanalları araştırılarak 2800 yıllık baraj inşa tekniği kullanılarak geliştirilmiştir.

Bölgedeki en eski barajlar Urartu krallığının kurulmasından önceki dönemlerde Bakraçlı ve Harabe barajlarından yararlanılmıştır.

Anadolu bölgesindeki zengin su kaynakları Van Ovası’nın doğusunda yarım ay şeklinde yükseklikte 3200 metre Erek dağıdır. Urartu kurallığı tarafından yapılan 14 baraj ve gölet bulunmaktadır. Van gölüne kadar eğimli olması tarım alanlarının sulanmasında gerekli olan suyu karşılamaktaydı. Verimli toprakların olmasına rağmen susuzluktan yeterince faydalanılmamaktaydı.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu