Okul

Karadeniz Bölgesinin Yöresel Kıyafetleri

Karadeniz Bölgesi, kuzey sınırlarımızda yer almaktadır. Geçmişten günümüze bir çok medeniyete ev sahipliği yapan topraklar olması kültürel anlamda gelişmişlik göstermiştir.

Kadınlar; Keten ya da pamuklu iç çamaşırının üzerine entari ve yelek giyerler. Başlarının üstüne sarı-yeşil renklerinde fes bağlanır. Pullu örtülerle üstü sarılarak giysi tamamlanır. Bel kısmı uçkurlu olan paçalar giyilerek lastikli giysiler giyilir. Ön kısmında top formuna bağlı olarak düğmeleri bulunan etekler giyilmektedir. Başlarına çember ile dolarlar, boyunlarına aksesuar takarak gerdanlarına altın dizilir. Orta Karadeniz kadınlarının genelde giysileri patlıcan moru rengine sahiplerdir.

Erkekler; Altlarına ketenden yapılan potur ve zipka giyerler. Üstlerine yakasız işlik mintan ve yelek giyerler. Başlarına seymenlere özgü poşu sarılı fos takarlar. Altlarına paçalı ve tumandan yapılmış iç donlarını giyerler. Siyah ve kahverengi beli uçkurlu olan elbise giymektedir. Başlık Trabzon bölgelerinde kukulaya, Samsun civarlarında ise kavuk, sarık, külah, tekke adı verilmektedir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu