Okul

Doktrin ve İçtihadı Birleştirme Kararı Nedir

Hukuk alanında çalışma bilim adamlarının yazılı kaynaklara ve yüksek mahkemenin aldığı kararlara dayanarak yapılan çalışmaları inceleyeceğiz. Bunlar iki farklı dalda incelenir Doktrin ve İçtihadı Birleştirme Kararlarıdır.

Doktrin: Hukuk alanında çalışma yapan bilim adamlarının kaynaklardan faydalanarak beyan ettikleri fikirlere denir. Bilim adamları görüşlerini ve düşüncelerini yansıtmaktadır. Bilimsel olarak hukuk konusunda yazılı kaynaklardan faydalanıp yeni hukuksal maddelerin eklenmesinde çalışmalar yaparlar. Hukukun yardımcı kaynaklarından olup hakimleri aydınlatıp karar vermesinde yardımcı olur.

İçtihadı Birleştirme Kararı: Yüksek mahkeme dairelerinle görülen davanın aldığı karar doğrultusunda diğer davalarda örnek alınma durumudur. Hakimler tarafından alınacak kararların birbirleri ile zıt olmaması gerekir. Mahkemelerin alacağı kararların birbirleri ile uyuşmazlığı durumunda karşılık anayasada maddeler halinde belirtilmiştir. Hukukun güvenliği sağlanması adına Yargıtay tarafından uygulamaya konulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu