Dini Bilgiler

Mevlid Kandilinde Tek Gün Oruç Tutulur mu

Mevlid kandilinde Peygamber Efendimiz dünyayı şereflendirdiği gece olarak kabul edilir. İbadet etmek ve peygamber efendimizi karşılamak için nafile orucu tutulur. Kaza, ada ve sünnet orucunda nafile orucunuzu da tutabilirsiniz. Mümin kardeşlerim orucunuzu tutabilirsiniz bunda herhangi bir sakınca yoktur. Bilmeniz gereken normal bir oruç gibi olacağıdır. Birbirlerinize yardımcı olup yol göstermeniz gereklidir. Bugün yapacağınız ibadetler ve yapacağınız sevaplar size hayır kazandıracaktır.

Mevlid kandilinde tutulacak olan oruç Rebiul-evvel ayının 11 ve 12. günleri arasındaki gecedir. 11 veya 12. gününde oruç tutmanız gereklidir. Peygamber Efendimiz Pazartesi günü oruç tutardı kendisine sorduklarında “bugün dünyaya geldim şükür onun için oruç tutuyorum” demiştir.

Hazret-i Ebu Bekir halife iken eshab-ı’nı toplayarak onlara Peygamber Efendimizin dünyaya teşrifini ve olağanüstü hallerini anlatır. Görülen mucizelerin anlatılıp dinlenmesi büyük sevaptır. Bugünün ertesi günü oruç tutmanın herhangi bir mahzuru olmadığı gibi tutulması iyi olup sevap görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu