Okul

Dost Acı Söyler Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Atalarımızın edindiği tecrübeler bilgece sözlere dökülerek duyan öğrenen herkese nasihat verici olmuş. Dostluğa dair söyledikleri “dost acı söyler” sözünde insanların dostlarından duyduğu sözlerin acıda olsa doğru olana dikkat çekmektedir. Dostumuz acımızı acıtacak sözler söylese de kulak ardı edilmemeli.

Dostun sözü acı olsa da doğruyu söylediği müddetçe ona darılmamak gerekir. Yanlış bildiklerimizi düzeltmeye çalışabilir, bize anlatırken gerçek olacağına inanmayız. Dost sandığımız insanlar yalanın kendisi de olabilir. Dostun söylediği doğruysa o zaman söz söylemek düşmez. Kötülüğümüzü istemediğinden bizi yanlış yoldan döndürmek için elinden gelenin fazlasını yapar. Dostun sözü güzeldir hoştur ve anlatıcıdır. Dost acı söyler atasözünde bizi seven insanlar gerçekleri konuşur. Yanlışlarımızı düzeltmek için çabalar, bazen ağır konuşurlar ancak bizi doğru yola sokmak içindir. Gerçek dostun sözüne dargınlık küslük asla olmaz. Dosta daima gülmeli, tebessüm etmeli ve yanında olmalıyız.

Dosta sahip olmak için onları anlamak gerekir. İyi bir dostun yapacağı davranışlar iyiliğimiz içindir. Bizim bilmediğimizi bilir, görmediğimizi görür ve yönlendirmek ister. Bize her zaman yol gösteren yardımcı olan insandır dostlarımız. Dostumuza sahip çıktığımız müddetçe onların sevgisine daima sahip oluruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu