Okul

Dostunu Düşmanını İyi Tanı Anlamı

Dostunu da düşmanın da iyi bileceksin. Ne zaman ne olduğunu bilmeden hareket etmek sıkıntı yaratabilir. Düşmanın düşmanındır neler yapabileceğini bilmelisin ki korunabilsin. Dostunu daha yakından tanımalısın ki bir gün düşmanın olursa korunabilesin. Dostunun ne kadar dost olacağını bilmeden hareket ederken hiç beklenmedik anda tongaya düşebilirsiniz.

Çevremizdeki insanlar iyi yada kötü olabilir. Bizim onlarla yakınlığımız olma durumunda bize ne tür yaklaşımda bulunacaklarını görmeliyiz. İyi insanlarda dost olurken, kötü olanlarla da bir süre sonra düşman olacağıdır. Tanımak istediğimiz kişilerin karakteristik özelliklerini incelememiz gerekir. Paraya, güce, mala mülke önem veren bir insan bizi yarım yolda bırakabileceğini görürüz. Hayatımız boyunca edineceğimiz arkadaşlıklar bize olumlu ve olumsuz sonuçlar olarak geri döneceğidir. Biz dikkatli olursak eğer dönüşler her zaman olumlu olarak kendimizi daha rahat hissederiz.

Atalarımız “dostunu düşmanını iyi tanı” diyerek nelere dikkat etmemiz gerektiğini göstermiştir. Saygı kazanmak, sevgi görmek için dostu da düşmanı da bilerek öyle hareket etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu