Okul

Dünya Bol Olmuş Neye Yarar Pabuç Dar Olduktan Sonra Atasözünün Anlamı

Dünyada bolluk, bereket, güzellik, rahatlık, eğlence, doğa gibi insanı mutlu eden her şey vardır. Ancak bunlardan yararlanmak için maddi ve manevi imkanı olmayan kişiler için bir değeri yoktur.

Dünyadaki güzel olan şeylere ulaşabilmek için maddi gücümüz olması gerekir. Güzel olan her şeyin değeri çoktur. Gücümüz yok ise bunlara sahip olamayız. Dünyada güzel cazip gelen birçok şey görürüz. Gördüğümüz ile yetindiğimiz anlar olur. İsteriz ama hiç birine sahip olamayız. Sahip olmak için imkanlarımız yetersiz gelir. Televizyonda, internette, sosyal medya da her alanda birçok zengin insanın sahip olduklarına imrenerek bakarız.

Örneğin son model bir araba ile mutlu olmak varken, uzaktan bakmakla yetiniriz. Lüks bir mağazadan giyinmek varken sadece uzaktan bakarız. Zenginlik uzaktan bakmakla olmamalıdır. Atasözünde “Neye Yarar Pabuç Dar Olduktan Sonra” kısmından imkanlarımızın yetersizliğini ifade eder. Zengin biri birçok şeye ulaşabilir, fakir birinin tek yapabileceği uzaktan bakmaktır. Dünya güzeldir, güzelliklere sahip olduktan sonra. Güzel olmayan onlara sahip olamamaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu